Julens hårda bud

Lagom till jul får alla volvoarbetare ett glatt budskap. Du blir ledig på obestämd tid. Men det är klart, de har väl inkomstförsäkring via facket förstås. Dock kan det bli problem på lång sikt. Den fimbulvinter som Borg förebådat tar man sig inte genom på en kvart, åtminstone inte så länge han är kvar som skattmästare. Nu har jag några obamaförslag som jag tycker regeringen ska ta och planka. Jag menar imitera det är man ju bra på både till höger och vänster, såväl i det nya arbetarpartiet som i den ‘nya’ rödgröna alliansen. Och i EU likaså; där implementerar man ju för fullt nu den bushpolitik som en förödande majoritet av befolkningen i USA just röstat rungande nej till! Vore man elak skulle man kunna kalla dem för en samling riktiga pirater.

1. Renovera landets skolor.
Var och en av oss som trätt in i nästan vilken grundskola som helst i detta avlånga land inser att de byggdes på 60-talet och sen var det bra med det. Möglet och fukten står som spön i backen, väggarna krackelerar, redan det räcker ju för att förstå varför så många barn och unga mår dåligt när de måste trängas där dagarna i ända. Inför ämnet vardagskunskap i skolan, i det skall ingå hur man hushållar klimatomställt, och i övrigt även praktisk kunskap som många ungdomar är i behov av när det gäller planering av ekonomi, skuldsättning, lån och hushållskrediter, jämställd samlevnad, städ- och tvättkunskap, kompostering, källsortering, cykel- och bilvård, enklare reparationer osv. Bjud in pensionerade med kunskap och erfarenhet från olika områden som gästföreläsare. Utvidga också ämnet historia till att innefatta även hantverkshistoria och industri- och teknikhistoria.

2. Renovera och klimatomställ miljonprogrammet, tak med solpaneler, passivhus och  liknande. Om det inte går – riv och bygg nytt klimatomställt miljonprogram med trevligare design. Ersätt hyresgarantin för ungdomar med löfte om lägenhet i renoverat, klimatomställt miljöprogram. Ge hyresrabatt för de som vill vara med och själva utforma sin lägenhet medan den byggs. Engagera yrkesutbildningar och skolor i ombyggnaden – som praktik och för att lära sig olika moment. Engagera boende i programmen för förslag och genomförande för att öka trevnad och självbestämmande i området. Ge möjlighet för individuell utformning inom vissa ramar, så att inte lägenheterna blir för dyra.

Ordna med odlingsmöjligheter, kompostering, förfina återvinningssystemet så nära källan som möjligt – källsortering av olika plaster för återvinning, m m

3. Överväg gemensamt ägande av vissa, infrastrukturellt viktiga näringar som tidigare varit samhällsägda och då fungerat mycket bättre, t ex kommunala elbolag som visat sig ge billigare el än privata aktörer.

Bakgrund:
I och med det flitiga användandet av nyspråkstermen ‘avreglering’ så ökade komplexiteten beträffande elräkningarnas läsbarhet så drastiskt, att man till slut behövde expertis för att kunna tyda dem. Och den snedvridna konkurrensen blev så uträtad att kartellbildningsfaktorn sköt upp elpriserna som rakter i rymden. Så när det nu visat sig att ni egentligen inte känner er alls främmande för vare sig byråkratisering eller reglering (jag tänker på FRA, IPRED m fl akronymer), så finns det ju ingenting ur de aspekterna som hindrar att man går tillbaka till det gamla fungerande systemet.

4. Starta projekt och inventera behov när det gäller miljöanpassning av industriprocesser – så att hela produktens livslängd tas i beaktande, skapa slutna processer i större utsträckning, med återvinning och rening, av allt spill, vatten osv

5. När det gäller källsortering; ge bidrag så att bättre källsorteringssystem skapas för både hushåll och industri, mer differentierade – då olika plaster, glödlampor, olika metaller, olika pappersslag, och i direkt anslutning till boendet för att minska transporter till återvinningscentraler.

6. Stöd fordonsindustrin; metoder för att klimatomställa gamla bilar, ta fram nya miljöbilar – och bygg på fler förnyelsebara bränslen, Volvos utvecklingsenhet skall vara avancerad och långt fram.

7. Ge stöd för utbyggnad av nationellt nätverk av tankställen för fler förnyelsebara bränslen, laddningsstationer, plug-in för elbilar m fl. Samordna med grannländer. Skrota etanolsatsningen – inga fler regnskogar får offras, det har vi inte råd till existentiellt.

8. Ge stöd till jordbrukare för uppbyggnad av biogasanläggningar samt tillhörande regionala nätverk av tankställen för dessa.

9. Ge omedelbara tillskott till landsting och kommuner för att upprätthålla vård – jag tänker på larmen om de cancersjuka i Lund som inte får tillräcklig vård inför julen för att de måste spara över 30 miljoner redan nu.

10. Förstärk extra resurspersonal i skolorna – jag tänker närmast på studie- och yrkesvägledning, där är behovet akut, samt specialpedagoger, kuratorer, skolhälsovård.

11. Ge småföretagare rätt till a-kassa och sjukpenning. Innefatta klimatomställning i ROT-avdraget – övergång till andra uppvärmningssystem t ex. för brf och villor.

12. Ta er en funderare på vad folket egentligen ska leva av – börsen har ju kraschat, fordonsindustrin tycker inte NI är något att satsa på. Statliga företag är utsålda och så slimmade att det tar 20 minuter att komma fram på telefonen ifall man nån gång skulle vara tvungen att kontakta dem personligen.
Om all tillverkning skall flyttas till ‘låglöneländer’ som det så vackert heter hur ska folk här då försörja sig. Vilka näringar ska egentligen finnas ifall inte turistsektorn kan suga upp alla.
Det är en uppskjuten postindustriell kris som påminner om övergången till industrisamhället när landsbygdsproletariatet flyttade in i städernas slum. Rotavdraget räcker inte för att sysselsätta en hel byggsektor.

Det är ju inte så att det inte finns jobb, det finns bara ingen som satsar på de områden där långsiktigt hållbara jobb i stor skala skulle kunna skapas. Det är er uppgift, så härma Obama nu.

Skapa lite julstämning.

Efter nyår kommer jag med en ny punktlista ifall ni har idétorka.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.