En papegoja som imiterar så gott han har förstånd

Eftersom jag inte sett någon nyårskrönika som tagit upp den skandalösa ratificeringen av Lissabonfördraget så lägger jag ut ett inlägg från 1 dec, som tar upp just det, eftersom jag tycker det är årets mest underskattade nyhet; vår folkvalda demokrati avskaffas mer eller mindre ljudlöst, med ett enda riksdagsbeslut 20 nov 2008, och utan vidare debatt i SVT t ex:

En förlegad Bushpolitik har funnit sin fortsättning i Europa. Redan har vi europeisk arresteringsorder som medger internering av svensk medborgare i vilket EU-land som helst. Det pratas om informationsutbyte beträffande människor som visserligen inte är brottsmisstänkta men har misstänkt bekantskapskrets. Redan vet vi att Bushregimen flög terrormisstänkta till olika platser i Europa där de internerades och förhördes. Redan vet vi att asylsökande torteras i Grekland, redan vet vi att FRA-lagstiftning kommer att införas där vem som helst kan bli hemligt avlyssnad, redan vet vi att ALL tele-, post- och internettrafik till och från utlandet skall lagras i ett år av samtliga operatörer m fl.

Är det inte konstigt att det är just på dessa punkter som rättighetskatalogen i vår grundlag misstämmer med Lissabonfördraget, enligt en jämförelse som eu-kritik.se bemödat sig om att göra. Följande rättigheter som klart och tydligt garanteras i vår egen grundlag är enligt den bristfälliga, eller saknas helt i Lissabonfördraget; nämligen rätt till skydd mot hemlig avlyssning, åsiktsregistrering och godtycklig internering. Sist men inte minst så saknas ytterligare en rättighet helt och hållet i Lissabonfördraget; rätten att delta i demonstration på allmän plats. Ser nästan ut som en tanke.

De nya fina lagarna kan också snart komma att tillämpas av en ny ‘permanent ordförande’, och nya, oanade partigrupperingar i EU-parlamentet, särskilt efter utvidgningen, och det kan ju då, med tanke på depressionen och klimatkatastrofala förhållanden, både bli höger- och vänsterextrema. Längst ner i syd har vi redan narren i det nya riket – Berlusconi.

Lissabonfördragets ratificering i riksdagen strider därför mot grundlagen i så motto att vår grundlag faktiskt slår fast, att mer maktöverföring till EU inte får ske med mindre än att rättighetskatalogerna överensstämmer och det gör de ju inte – beslutets legitimitet är således tveksam, det borde därför rivas upp.

Läs om Telekom avgifter och FRA på http://intressant.se/intressant

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.