Regeringen har nu beslutat att bevilja Saab-Spyker lån på 4 miljarder. Vilka krav har man ställt på att bilarna som ska produceras skall vara förenliga med klimatmålen? Vilka krav har man ställt på att det ska vara ett långsiktigt ägande med ansvar för personalen? Maud Olofsson säger i Aktuellt att så skett. Vi får hoppas det stämmer, för det är ju oansvarigt att bevilja lån till långsiktig fortsatt miljöförstöring.
Att nischa in tillverkningen på lyxbilar i recession kan inte vara särskilt vare sig smart eller klimatsmart. Om det här ägandet ska bli långsiktigt måste man utveckla exakt rätt produkter och till exakt rätt priser – och då är det väl just på produktutvecklingen pengarna måste läggas. För det är ju ingen mening att producera bilar som inte går att sälja. Var det inte Volvo som hade en utvecklingsavdelning i absolut framkant vad gäller miljöbilar? Kanske samarbete där vore en idé? Eller att man tillverkar avancerade komponenter i miljöbilar som sedan kan användas för produktion på flera ställen.
VD för Scania, Leif Östling, som ”har ett långt förflutet inom Scania och tidigare det som hette Saab-Scania” säger att han personligen inte tror på Spyker som ägare och att personbilstillverkningen gick ”med runt tio miljarder i förluster under 1970-talet och lika mycket under 1980-talet.” Han säger också att det inte blev bättre när GM gick in 1990:
”– Vi höll på att räkna på en nedläggning av Saab redan 1978. Det var helt enkelt för stora förluster och inga nya produkter. Vi såg ett berg av kostnader för produktutveckling framför oss, säger Leif Östling.”
Men är det inte just det som en marknadsekonomi ska garantera? För att motivera sitt uttag av vinst, så det inte bara handlar om människor som av girighet vill tjäna så mycket pengar som möjligt på kortast möjliga tid, att stoppa i egen ficka för att bygga förmögenheter som sedan placeras i fasta värden (som sedan urholkas när allt fokus ägnas åt det).
Man brukar prata om att en av kapitalismens fördelar är att den garanterar riskvilligt kapital och innovation. Då får den fylla den funktionen så att utveckling sker. Annars är det ingen mening med en sådan samhällsmodell – om det bara är staten som ska stå för investeringsviljan. Det är ju tydligen inga som helst problem för kapitalet att satsa pengar i fullständigt huvudlöst risktagande när det gäller snabba klipp på finansmarknaden – en typ av risktagande som försätter världen i recession gång på gång.
Hoppas att det denna gång blir annorlunda, att man lever upp till de förespeglingar om utveckling, riskvilja och innovation som utgör själva kärnan i tanken om marknadsekonomiskt framåtskridande. Inte minst för de Saab-anställdas och skattebetalarnas skull.
Läs: DN – GM överens med Spyker om försäljning, SVD, AB, AB2, AB3, Expressen, Expressen – ”Nu återstår den stora utmaningen”, DN – Olofsson förväntar sig grönare Saabar,