Jalla ALLA 21 mars – KRÄV Ja till förbud mot skiffergasutvinning och uranbrytning

Idag klargjorde S/M-politikerna i näringsutskottet att de ämnar fortsätta rovdriften på Sverige. Beslut ska tas 21 mars, dvs imorgon torsdag.

Gör vad DU kan för att stoppa dem. Eller hur vill vi inte ha metan i dricksvattnet? Ej heller EU:s NATO-militarisering? Sverige ut ur EU – NU! Läs Greenpeace och Heaven or (S)hells öppna brev till riksdagsledamöterna. 

Maila, ring eller twittra ledamöterna i näringsutskottet – för ett Ja till förbud mot skiffergasutvinning och uranbrytning i Sverige.

Näringsutskottet:

Ordförande

 Kristdemokraternas logotyp
Odell, Mats (KD)
Kristdemokraterna
Stockholms län, plats 4
Telefon: 08-7866360
E-post: mats.odell@riksdagen.se

Vice ordförande

 Miljöpartiets logotyp
Eriksson, Jonas (MP)
Miljöpartiet
Örebro län, plats 342
Telefon: 08-7865840
E-post: jonas.eriksson@riksdagen.se

Ledamot

 Moderaternas logotyp
Polfjärd, Jessica (M)
Moderaterna
Västmanlands län, plats 237
Telefon: 08-7864721
E-post: jessica.polfjard@riksdagen.se
 Socialdemokraternas logotyp
Nilsson, Jennie (S)
Socialdemokraterna
Hallands län, plats 126
Telefon: 08-7864508
E-post: jennie.nilsson@riksdagen.se
 Moderaternas logotyp
Rothenberg, Hans (M)
Moderaterna
Göteborgs kommun, plats 263
Telefon: 08-7864749
E-post: hans.rothenberg@riksdagen.se
 Socialdemokraternas logotyp
Adolfsson Elgestam, Carina (S)
Socialdemokraterna
Kronobergs län, plats 293
Telefon: 08-7864359
E-post: carina.a.elgestam@riksdagen.se
 Moderaternas logotyp
Lavesson, Olof (M)
Moderaterna
Malmö kommun, plats 62
Telefon: 08-7864696
E-post: olof.lavesson@riksdagen.se
 Socialdemokraternas logotyp
Örnfjäder, Krister (S)
Socialdemokraterna
Kalmar län, plats 150
Telefon: 08-7864790
E-post: krister.ornfjader@riksdagen.se
 Moderaternas logotyp
Tenfjord-Toftby, Cecilie (M)
Moderaterna
Västra Götalands läns södra, plats 339
Telefon: 08-7866358
E-post: cecilie.tenfjord-toftby@riksdagen.se
 Socialdemokraternas logotyp
Johansson, Ann-Kristine (S)
Socialdemokraterna
Värmlands län, plats 20
Telefon: 08-7864750
E-post: ann-kristine.johansson@riksdagen.se
 Folkpartiets logotyp
Flyborg, Eva (FP)
Folkpartiet
Göteborgs kommun, plats 224
Telefon: 08-7864630
E-post: eva.flyborg@riksdagen.se
 Socialdemokraternas logotyp
Vestlund, Börje (S)
Socialdemokraterna
Stockholms kommun, plats 172
Telefon: 08-7864784
E-post: borje.vestlund@riksdagen.se
 Centerpartiets logotyp
Lindahl, Helena (C)
Centerpartiet
Västerbottens län, plats 78
Telefon: 08-7865984
E-post: helena.lindahl@riksdagen.se
 Socialdemokraternas logotyp
Åström, Karin (S)
Socialdemokraterna
Norrbottens län, plats 276
Telefon: 08-7865246
E-post: karin.astrom@riksdagen.se
 Moderaternas logotyp
Jacobsson Gjörtler, Jonas (M)
Moderaterna
Skåne läns västra, plats 256
Telefon: 08-7865845
E-post: jonas.jacobsson.gjortler@riksdagen.se
 Sverigedemokraternas logotyp
Hagwall, Anna (SD)
Sverigedemokraterna
Västra Götalands läns norra, plats 301
Telefon: 08-7865313
E-post: anna.hagwall@riksdagen.se
 Vänsterpartiets logotyp
Persson, Kent (V)
Vänsterpartiet
Västmanlands län, plats 235
Telefon: 08-7864705
E-post: kent.persson@riksdagen.se

Suppleant

 Moderaternas logotyp
Åberg, Boriana (M)
Moderaterna
Skåne läns södra, plats 259
Telefon: 08-7865944
E-post: boriana.aberg@riksdagen.se
 Socialdemokraternas logotyp
Nylund Watz, Ingela (S)
Socialdemokraterna
Stockholms län, plats 284
Telefon: 08-7865645
E-post: ingela.nylund.watz@riksdagen.se
 Moderaternas logotyp
Johansson, Johan (M)
Moderaterna
Norrbottens län, plats 349
Telefon: 08-7866454
E-post: johan.johansson@riksdagen.se
 Socialdemokraternas logotyp
Nilsson, Ingemar (S)
Socialdemokraterna
Västernorrlands län, plats 344
Telefon: 08-7865906
E-post: ingemar.nilsson@riksdagen.se
 Moderaternas logotyp
Forssell, Johan (M)
Moderaterna
Stockholms kommun, plats 278
Telefon: 08-7864455
E-post: johan.forssell@riksdagen.se
 Socialdemokraternas logotyp
Nordén, Marie (S)
Socialdemokraterna
Jämtlands län, plats 239
Telefon: 08-7864363
E-post: marie.norden@riksdagen.se
 Moderaternas logotyp
Björnsdotter Rahm, Elisabeth (M)
Moderaterna
Västerbottens län, plats 169
Telefon: 08-7866186
E-post: elisabeth.bjornsdotter.rahm@riksdagen.se
 Socialdemokraternas logotyp
Dibrani, Adnan (S)
Socialdemokraterna
Hallands län, plats 191
Telefon: 08-7865907
E-post: adnan.dibrani@riksdagen.se
 Folkpartiets logotyp
Steele, Anna (FP)
Folkpartiet
Stockholms län, plats 145
Telefon: 08-7865943
E-post: anna.steele@riksdagen.se
 Socialdemokraternas logotyp
Jonsson, Mattias (S)
Socialdemokraterna
Göteborgs kommun, plats 336
Telefon: 08-7866499
E-post: mattias.jonsson@riksdagen.se
 Centerpartiets logotyp
A Eriksson, Erik (C)
Centerpartiet
Värmlands län, plats 72
Telefon: 08-7864924
E-post: erik.a.eriksson@riksdagen.se
 Miljöpartiets logotyp
Nordin, Lise (MP)
Miljöpartiet
Göteborgs kommun, plats 337
Telefon: 08-7865808
E-post: lise.nordin@riksdagen.se
 Moderaternas logotyp
Plass, Maria (M)
Moderaterna
Västra Götalands läns västra, plats 98
Telefon: 08-7864758
E-post: maria.plass@riksdagen.se
 Miljöpartiets logotyp
Dingizian, Esabelle (MP)
Miljöpartiet
Stockholms län, plats 210
Telefon: 08-7864535
E-post: esabelle.dingizian@riksdagen.se
 Kristdemokraternas logotyp
Oscarsson, Mikael (KD)
Kristdemokraterna
Uppsala län, plats 28
Telefon: 08-7864776
E-post: mikael.oscarsson@riksdagen.se
 Sverigedemokraternas logotyp
Ekeroth, Kent (SD)
Sverigedemokraterna
Stockholms län, plats 318
Telefon: 08-7866347
E-post: kent.ekeroth@riksdagen.se
 Vänsterpartiets logotyp
Holm, Jens (V)
Vänsterpartiet
Stockholms kommun, plats 316
Telefon: 08-7865733
E-post: jens.holm@riksdagen.se
 Socialdemokraternas logotyp
Adelsbo, Christer (S)
Socialdemokraterna
Skåne läns norra och östra, plats 39
Telefon: 08-7864709
E-post: christer.adelsbo@riksdagen.se
 Socialdemokraternas logotyp
Jansson, Eva-Lena (S)
Socialdemokraterna
Örebro län, plats 267
Telefon: 08-7864700
E-post: eva-lena.jansson@riksdagen.se
 Folkpartiets logotyp
Backman, Hans (FP)
Folkpartiet
Gävleborgs län, plats 76
Telefon: 08-7865209
E-post: hans.backman@riksdagen.se
 Folkpartiets logotyp
Tysklind, Lars (FP)
Folkpartiet
Västra Götalands läns västra, plats 41
Telefon: 08-7864570
E-post: lars.tysklind@riksdagen.se
 Centerpartiets logotyp
Nilsson, Karin (C)
Centerpartiet
Kronobergs län, plats 291
Telefon: 08-7864440
E-post: karin.nilsson@riksdagen.se
 Moderaternas logotyp
Asplund, Lena (M)
Moderaterna
Västernorrlands län, plats 309
Telefon: 08-7864793
E-post: lena.asplund@riksdagen.se
 Moderaternas logotyp
Bergheden, Sten (M)
Moderaterna
Västra Götalands läns östra, plats 160
Telefon: 08-7864608
E-post: sten.bergheden@riksdagen.se
 Sverigedemokraternas logotyp
Fransson, Josef (SD)
Sverigedemokraterna
Malmö kommun, plats 92
Telefon: 08-7866362
E-post: josef.fransson@riksdagen.se
 Sverigedemokraternas logotyp
Skalin, Johnny (SD)
Sverigedemokraterna
Västra Götalands läns västra, plats 192
Telefon: 08-7866460
E-post: johnny.skalin@riksdagen.se
 Kristdemokraternas logotyp
Gunther, Penilla (KD)
Kristdemokraterna
Västra Götalands läns norra, plats 265
Telefon: 08-7865736
E-post: penilla.gunther@riksdagen.se
 Kristdemokraternas logotyp
Carlson, Andreas (KD)
Kristdemokraterna
Jönköpings län, plats 181
Telefon: 08-7866754
E-post: andreas.carlson@riksdagen.se
 Centerpartiets logotyp
Ahlgren, Anders (C)
Centerpartiet
Dalarnas län, plats 22
Telefon: 08-7864390
E-post: anders.ahlgren@riksdagen.se
 Miljöpartiets logotyp
Hassan, Rebwar (MP)
Miljöpartiet
Stockholms kommun, plats 279
Telefon: 08-7864446
E-post: rebwar.hassan@riksdagen.se
Se tidigare bloggposter: Att M mörkat sina intentioner i decennier är inte ”banalt”, Carl Bildt, Vem har skapat den ‘ökade hotbilden’ mot Sverige?Gruvdemonstration 20 april – Kommunal vetorätt mot prospektering – en självklarhet!
Läs: SR Ekot, SR Ekot – Bagdad lever i sviterna av kriget, 3, 4, 5SR Ekot – Fridolin ”bräck” i förtroendet, SVD – 80 % av Sveriges unga har klimatångest, DN – ÖB vill ha asyl för afghanska tolkar, Expressen – Därför vill jag lagra havregryn på vinden, DN – Bushrådgivare listar värsta Irakmisstagen, DN – Mer kemikalier i vanliga råvaror, SVD – ”Man ska ha mat för minst tre dygn”, SVD – Hästlasagne skänks till fattiga, SR Ekot – ÖB: ”Tidsförhållandet står fast”,
Bloggar: Högbergs tankarAnnarkiaNorah4you’s WeblogRöda BergetRöda MalmöStaffan DanielssonJens tyckerierMitt i steget, Johan…Kildén & ÅsmanMartin Mobergs betra… och Röda Berget

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut / Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut / Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut / Ändra )

Google+ photo

Du kommenterar med ditt Google+-konto. Logga ut / Ändra )

Ansluter till %s